17.3.14

Skuadra e Romës ka arritur të shënojë edhe një fitore, për të përforcuar pozitën e dytë në tabelë me 61 pikë të tubuara, pas Juventusit që kryeson me 75 dhe para Interit që aktualisht mban pozitën e tretë me 58 pikë, kur kanë mbetur edhe dhjetë xhiro para përfundimit të kampinatit të sivjemë të Serie A.

Francesco Totti, autor i golit parë

Në dy ndeshjet e fundit që janë zhvilluar sonte, në kuadër të javës së 28-të të Serie A, që të dy skuadrat që ishin të favorizuara kanë shënuar fitorer. Në fakt Roma ka fituar në shtëpi ndaj Udinezes me rezultat 3 : 2.
Dy gola të shënuar në pjesën e parë, në minutën 22 nga Francesko Totti dhe 30-të nga Mattia Destro, krijuan përshtypjen se fituesi i kësaj ndeshjeje do të përcaktohej qysh në pjesën e parë, por kështu nuk menduan mysafirët e papërshtatshëm, të cilët, dy herë rrezikuan seriozisht Romakët duke ngushtuar rezultatin. Në fillim të pjesës së dytë ata shënuan për të ngushtuar rezultatin (1 : 2) përmes Gampiero Pinzi . Në minutën 69-të, vendësit sërish kanë shënuar përmes Vasilos Torosidis, për të ngritur epërsinë në dy gola (3 : 1).
Kur pritej se cdo gjë kishte përfunduar sa i përket epilogut takimit dhe se fitorja e Romës tanimë ishte e sigurtë, mysafirët edhe një herë dëshmuan se janë të papërshtatshëm duke shënuan përmes Basta-s në minutën 80-të, dhe për të bërë takimin të paqartë e dramatik deri në çastet e fundit. Mirëpo kjo ishte e tëra sa i përket kësaj ndeshjeje, e cila njëherit ka përmbyllur javën e 28-të të Serie A.
Në anën tjetër, skuadra rivale e Romës që kërkon me ngulm njërën nga tri pozitat e para që shpie drejtpërdrejt në  Champions League, Napoli , ka fituar me rezultat minimal 0 : 1, në udhëtim, si mysafire e Torinos. Goli i vetëm në këtë ndeshje, është shënuar tek në minutën e fundit të takimit nga Argjentinasi ,Gonzalo Hyguain.
Me këtë fitore Napoli ka arkëtuar tri pikë të reja duke qëndruar në valle dhe me aspirate reale për të siguruar plasman sa më të lartë në tabelë. Aktualisht është në pozitën e tretë me 58 pikë të tubuara.
Serie A: Tabela: